המרפאה והקורונה

 

מרפאת שיניים הדס בעידן הקורונה

 
מגיפת הקורונה מציבה אתגר משמעותי בפני העולם כולו בכלל ובפני רפואת השיניים בפרט. הדרך העיקרית להפצת הנגיף היא הדבקה טיפתית דרך מערכת הנשימה. בזמן טיפול שיניים והפעלת המכשירים הרוטטוריים בפה נפלט לחלל החדר תרסיס (אירוסול) מפי המתרפא ובמקרה והמתרפא חולה קורונה עלולה להיווצר הדבקה. כדי למנוע את סכנת ההדבקה אנו נוקטים אמצעי זהירות לפי הנחיות משרד הבריאות ואף מעבר לכך.
 
1. תשאול מוקדם וריחוק חברתי. בזמן קביעת תור אנו מוודאים שהמתרפא לא נחשף לחולה קורונה ואיננו מחויב בבידוד לפי הנחיות משרד הבריאות. עם הכניסה למרפאה מוודאים שוב את העמידה בהנחיות הקורונה ומודדים חום. אנו מוודאים שלא ישבו בחדר ההמתנה יותר משני מתרפאים בו זמנית, ואלה השוהים בחדר ההמתנה יושבים מרוחקים אחד מהשני כשהם עוטים מסכות כל הזמן. המתרפאים מתבקשים מראש למעט בהבאת ציוד אישי שאיננו נחוץ. פקידת הקבלה עוטה מסכה, יושבת מאחורי מסך פלסטיק שקוף ומחטאה באופן שוטף את הכיסאות, את מכשיר סליקת האשראי וכל מה שנחוץ.
 
 
2. הצוות הרפואי. בתחילת יום עבודה צוות המרפאה מודד חום וחותם על הצהרת בריאות. הצוות לובש חלוקים ארוכים מוגנים מים ועוטה מסכה המכסה את הפה ואת האף ובנוסף לכך שקף המכסה את הפנים. בזמן העבודה מפעילים את מערכת השאיבה בעוצמה גבוהה (סקשן) כדי לשאוב בצורה מקסימלית את התרסיס המתפזר בחלל החדר. משתדלים להשתמש כמה שיותר בציוד חד פעמי וכל מכשיר (כולל טורבינות) שנכנס לחלל הפה במהלך הטיפול עובר לאחר מכן עיקור בקיטור (אוטוקלב).

 
 
3. בחדרי הטיפולים הותקנו מטהרי אוויר עם מסנן מדרג רפואי מתוצרת חברת אוסטין ארה"ב. המכשירים מסננים כל הזמן את האוויר בחדר הטיפולים ומנטרלים ממנו לכלוך, אבק, חיידקים ווירוסים ביעילות של 99.94% לחלקיקים בגודל של עד 0.1 מיקרון ו 99.97% לחלקיקים בגודל של עד 0.3 מיקרון. גודל נגיף הקורונה הוא כ 0.13 מיקרון.